A következőkben lássunk 10 nyomós okot, amiért 50 felett is kötelező edzeni:
1. ÍZÜLETI GYULLADÁS MEGELŐZÉSE
A rendszeres testmozgás az egyik legjobb módja, hogy elkerüljük az ízületi gyulladásokat (arthritis), vagy javítsunk a helyzeten. Edzés hatására ugyanis a csontok “be fognak olajozódni” és a fájdalmak is hamarosan csökkenni fognak.
2. SZÍVBETEGSÉGEK RIZIKÓJÁNAK CSÖKKENTÉSE
A korai elhalálozások vezető oka a szívbetegségekre vezethető vissza. A kutatások szerint a rendszeres testgyakorlással csökkenthető a szívpanaszok száma, köszönhetően a vérnyomás és vércukor szint helyreállásának és az LDL koleszterin szintjének csökkenéséhez.
3. METABOLIKUS DISZFUNKCIÓ - II. TÍPUSÚ CUKORBETEGSÉG ELKERÜLÉSE
A II. típusú cukorbetegség és az elhízás kéz a kézben járnak és a test emésztési zavaraiból ered. A testmozgás segít a metabolikus diszfunkciók megoldásában és a vércukor és inzulin szint beállításában – a testsúlycsökkenésről nem is beszélve.
4. RÁKOS MEGBETEGEDÉSEK ESÉLYÉNEK CSÖKKENTÉSE
Tudományosan bizonyított tény, hogy a rendszeres testmozgással csökkenthető a rák különböző fajtáinak kialakulási kockázata. A legjobb eredmény a mellrák esetében igazolt – azok a nők, akik rendszeresen mozogtak, 30-40%-kal kisebb volt a megbetegedések aránya.
5. MAGAS VÉRNYOMÁS KARBANTARTÁSA
Még a nem túl megerőltető torna hatására is csökken a szisztolés vérnyomás. Napi legalább 3×10 percet érdemes aktívan tölteni, hogy érezhető legyen a vérnyomáscsökkenés.
6. DEPRESSZIÓBÓL VALÓ FELÉPÜLÉS
A testgyakorlásnak jó hatása van a hangulatunkra is. A kutatások arról számolnak be, hogy a csoportos edzések az idősebb korosztályban 30%-kal csökkentették a depresszió kialakulásának az esélyét, illetve a meglévő rossz hangulatot jelentősen javították. Az edzés hatására kialakuló pozitív érzés segíthet megtartani a vitalitást, elűzve az öregedés során ránk törő negatív gondolatokat.
7. VISZLÁT, DEMENCIA!
A demencia egy nagyon elterjedt, bizonyos mértékig cselekvésképtelenné tevő probléma az idősebb korosztályban. A demencia esetében leginkább a megelőzésre kell fókuszálnunk – így fontos tudni, hogy a testmozgás is egyfajta prevenciós stratégia, ami lassíthatja a szellemi leépülés folyamatát. Sőt, a mozgás hatására javul a szellemi teljesítőképesség is!
8. ÉLETMINŐSÉG JAVÍTÁSA
A legtöbb idősebb ember a funkcionális függetlenségre vágyik, magyarul nem szeretne kiszolgáltatott helyzetben élni. A rendszeres egyensúly- és erőfejlesztő gyakorlatok végzése segíthet ebben. Idősebb korban is minimum napi 30 percet töltsünk aktívan naponta, és erősítsünk is minden másnap.
9. ÁLMATLANSÁG MEGSZÜNTETÉSE
Bizonyos gyógyszerek és életesemények sajnos képesek a megfelelő alvásmennyiséget megvonni tőlünk. A magasabb szintű fizikai aktivitás eléggé ki tudja meríteni a testet ahhoz, hogy kívánjon egy pihentető alvást. A maximális eredményért min. 2 órával lefekvés előtt fejezzük be az edzést.
10. GYORSABB REGENERÁCIÓ
Kutatások bebizonyították, hogy a kisebb sérülések, horzsolások is 25%-kal gyorsabban képesek meggyógyulni azoknál, akik rendszeresen végeznek testmozgást.
Kommentek