Saját testsúlyos gyakorlat: húzódzkodás
Ez a gyakorlat kiváló a hátizmok és a bicepsz építésére. Mindig teljes mozgástartományban és szabályosan végezd! Hetente végezz legalább 50 ismétlést. A párhuzamos fogású húzódzkodás a váll- és könyök kímélő verziója. Méginkább természetes a mozgás az ízületek számára ha gyűrűn végezzük, de ezzel együtt a nehézsége is jelentősen nő.
Saját testsúlyos gyakorlat: kötélmászás
Az egyik legjobb gyakorlat a funckionális, relatív erő fejlesztésére. Tűzd ki célként azt, hogy 5-6 méter magasra tudj felmászni láb nélkül!
Saját testsúlyos gyakorlat: fordított evezés
Ezzel a gyakorlattal a hát vastagságát és erejét fejleszthetjük kiválóan. Markolj meg egy rudat/gyűrűt/TRX-et/kötelet, támaszd fel a lábad olyan magasra, hogy tested a talajjal párhuzamos legyen és húzd fel magad! Ha nehezítésre vágyunk, akkor tartsunk meg minden ismétlést pár másodpercig a tetőponton, vagy csak egy lábunkat támasszuk meg kettő helyett. Ha a hát felső részének edzése a célunk, akkor a könyökeinket tartsuk el a testünktől, ha pedig inkább a széles hátizmot szeretnénk terhelni akkor tartsuk könyökeinket a testükhöz közel.
Saját testsúlyos gyakorlat: mellső mérlegállás
Ha a hátizmaink magasabb fokú aktiválása és izomtömegének növelése a célunk, akkor talán ez a legjobb gyakorlat, amelyet választhatunk. Talán még jobb, mint a húzódzkodás, mégis kevesen ismerik! Ha ez még nem lenne elég érv arra, hogy megismerkedj vele akkor hozzáteszem, hogy a törzs izmait is úgy dolgoztathatjuk vele, mint kevés másik gyakorlattal! Elsőre a nyújtott lábas verzió nem fog menni, ezért izometrikus tartásokkal (4x10 másodperc, heti kétszer) erősödjünk bele a gyakorlatba!
Saját testsúlyos gyakorlat: fekvőtámasz kézenállásban
A hatalmas vállak építéséhez ez a legjobb fegyverünk és sokkal kevesebb vállfájdalmat fog okozni, mint a rúddal végzett mellről nyomás! 10 teljes mozgástartományban végzett ismétlés már szép eredménynek számít. Ahhoz, hogy megtanuljuk ezt a gyakorlatot először el kell sajátítanunk a kézenállást.
A leghíresebb, legeredményesebb tornász edzők régóta vallják azt, hogy a kézenállás képességének kifejlesztése az egyik legfontosabb dolog az atlétikus test építéséhez.
Először juss el addig, hogy 60 másodpercig tudod tartani magad a kézenállás pozíciójában (falnak támasztott lábbal), ezután szép lassan kezdd el egyre nagyobb mozgástartományban végezni a gyakorlatot.
Saját testsúlyos gyakorlat: fekvőtámasz
A nyomóizmokat célzó gyakorlatok közül ez az egyik legjobb opció mind eredményesség, mind biztonság és egészség szempontjából.Próbáld ki a feltámasztott lábú fekvőtámaszokat (TRX-ben, vagy hevederben a láb), variálva a láb magasságát és ezzel a test és talaj által bezárt szöget. Végezhetünk még fekvőtámaszokat gyűrűn, vagy az egykezes fekvőtámasz is jó opció.
Ha kihívásra vágyunk, akkor a palánk fekvőtámaszt is megpróbálhatjuk... azonban ahhoz, hogy idáig eljussunk évek hosszú munkájára lesz szükségünk, de addig is eredményesen végezhetjük ennek variációit gyűrűn vagyTRX-en.
Az egykezes fekvőtámaszok terén 10 ismétlést célozzunk meg, az már elég meggyőző erőről árulkodik.
Kommentek