Sportoláskor az egyik legfontosabb érzékszervünk a szemünk. A minőségi látás nélkülözhetetlen legyen az szó bármilyen sportágról is. Vizsgálatok igazolják, hogy a sportbalesetek 60 százaléka a rossz látásra vezethetőek vissza, de egyes sportágaknál, pl. a síelésnél ez akár 80%-ra is tehető. Sportolásnál egy szemüvegnek extrémebb követelményeknek kell megfelelnie, mint normál viselésnél. Izzadunk, különböző méreganyagok távoznak a szervezetünkből, amik bizony hamar tönkretehetik a kereteket, valamint viselésükkor ronthatják látásunkat.
Figyeljünk szemünkre sportolás közben!
2024. November 23. Szombat - Kelemen
Figyeljünk szemünkre sportolás közben!
A sportszemüvegek feladata - legyen az dioptriás, vagy sem - a szem védelme, a kontrasztok felerősítése, valamint a megfelelő látás biztosítása. Fontos, hogy a szemüvegek biztosan és kényelmesen üljenek az arcon, jól záródjanak, széles látóteret biztosítsanak és törésbiztosak legyenek.
Legjobb alapanyagú lencse az ilyen szemüvegekben a polycarbonát, amelyről tudni kell, hogy pehelykönnyű, szilánkmentesen törik és 380nm-ig az UV ellen is védi szemünket. Sportoláskor soha ne viseljünk üveglencsés szemüvegeket!
Fontos továbbá az is, hogy a lencse megfelelő karc és antireflex-réteggel legyen bevonva, amelyek a páramentesítő réteget is magukba foglalják. Számos keretben találhatóak levegőztető nyílások is, amelyek szintén azt a célt szolgálják, hogy a lencse felülete ne párásodjon könnyen. A védelem tovább növelhető a különböző szivacsbetétekkel.
A szemüvegek szárához un. fejpántot, vagy sportszárat is illeszthetünk, amik biztosítják, hogy az intenzív mozgás közben is fejünkön maradjon a szemüveg. Nagyon sok esetben a szárakat különböző hosszúságúra vehetjük és a dőlésükön is tudunk állítani, így biztosítva a kényelmesebb viselést.
Az optikai piac folyamatos fejlődésével napjainkban extrém magas bázisgörbületű dioptriás lencsék is legyárthatóak már, amelyek torzításmentes látást biztosítanak a sportszemüvegekben.
Sportoláskor viselhetünk un. clip-on szemüvegeket is. Ezek a keretekbe belülről csatlakoztatható betétet jelentenek, amelyekbe becsiszolhatóak a különböző korrekciók.
Talán az egyik legegyszerűbb megoldás, ha mozgás közben eldobható, napi kontaktlencséket viselünk. A kontaktlencsének számos előnye van sportoláskor a szemüveggel szemben. Növeli a centrális és perifériás látóterünket, együtt mozog szemünkkel, és valódi képet ad (a szemüveg ezzel szemben a korrekciótól függően kicsinyit, vagy nagyít.) Egyes országokban már fittnestermekben is árulnak kontaktlencséket.
Vízisportok: az úszó- és búvárszemüvegek védik a szemet a baktériumoktól, klórtól, valamint az édes- és sósvíztől. Dioptriás változatban ezek is beszerezhetőek már.
Vitorlázóknál és szörfösöknél a szemüveg elsősorban az UV-sugárzástól, széltől és víztől védi szemünket. Fontos, hogy polárszűrősek is legyenek a lencsék! Ennek segítségével a zavaró csillogásokat is ki tudjuk szűrni.
Labdajátékok: sok labda méretéből adódóan pont belefér a szemüregbe. Ilyen pl. a squash- és teniszlabda is, amely erősebb ütéseknél akár a 200 km/h-ás sebességet is elérheti. Szemüveg viselése nélkül számos sérülést szerezhetünk (pl. szaruhártyasérülés, retinaleválás).
Téli sportok: az emberi szem kb. 10.000 lux fényerősségre van berendezkedve. Hófedte területeken a fényerősség 100.000 lux erősséget is elérheti. Használjunk mindig síszemüvegeket, valamint napszemüvegeket!
címkék:
Gray Cook: A mozgás alapelvei - Funkcionális Mozgásminta Szűrés
Vannak általános igazságok és alapelvek, melyeknek minden olyan filozófia, program vagy rendszer építőköveit kellene alkotniuk, mely fizikális fejlesztéssel vagy rehabilitációval foglalkozik:
1.Nem tudjuk magunkat, vagy másokat jobban fejleszteni, mint a természet.
2. Biztonságosabban és gyorsabban tudjuk magunkat, vagy másokat fejleszteni,...
10 ok, amiért érdemes 50 felett is edzeni
Az 50 éven felülieknek sem szabad abbahagyniuk a rendszeres edzést, mert az öregedéssel járó különböző problémák miatt egyre gyakrabban szorulnak gyógy-szeres kezelésre, egyre több időt kell orvosnál tölteni és egyre jobban csökken az életminőség is. Egyértelműen az a konklúzió vonható le, hogy...
Guggolj elöl tartott súllyal!
Az ágyéki gerincszakasz fájdalma a guggolás esetében is három fő okra vezethető vissza: a forgatónyomaték (előrehajlás), a kompresszió(nagy gerincterhelés) és a flexió (hajlítás). Az elöl tartott súllyal végzett guggolás a jellegéből fakadóan biztonságosabb, mint a háton tartott...
A helyes légzés fontossága az edzéseken
Ebben a cikkben szeretném Veletek megértetni, hogy edzéseiteken és a mindennapjaitokban egyaránt mennyire fontos és alapvető a helyes légzéstechnika. A helytelen légzés hosszútávon az ízületi láncolaton belül az alsóháti szakasz hajlítását eredményezi a csípő hajlítása helyett,...
A kockás hasizom titka
Lehetséges gyors fogyás a hasról ? Az egyik leggyakoribb kérdés: hogyan fogyhatnék csak a hasamról, csak a csípőmről,csak a combomról?
Milyen válaszokat kapnak az érdeklődők?
Sok felülést és hasizomgyakorlatokat kell csinálni.
Olyan gépeket kell használni, amelyek specifikusan a hasizmot erősítik (némely tévében rendelhető gépet kifejezetten ezzel reklámoznak!)
Olyan eszközöket kell használni, amelyek elektromosan...
Teremtsd meg vágyott körülményeidet ! 1. rész
Ebben a cikksorozatban szeretném megmutatni neked a csodálatos élethez vezető utat. Az egész sokkal egyszerűbb, mint hiszed és amint megérted, miként működik az élet és a benned lakozó erő, képessé válsz arra, hogy megtapasztald a létezés varázsát a maga teljességében-és akkor valóban csodálatos életed lesz !
Kommentek