Alacson szénhidrát diéta: South Beach diéta, Atkins diéta
A másik nagyon népszerű fogyókúra a South Beach diéta, mely szintén szénhidrát szegény. Az Atkins diétához hasonlóan ennek is a bevezető szakasza egy igen kemény folyamat, majd a szakaszok egyre könnyebbé válnak. Nagy különbség az Atkins diétával szemben, hogy itt a zsiradékok megkülönböztetésben részesülnek. A diéta kizárólag a többszörösen telítetlen zsíradékok fogyasztását engedélyezi csak.
A másik nagy különbség, hogy nem kell a szénhidrát mennyiségét számolgatni, hanem kizárólag a lassan felszívódó szénhidrátokat lehet fogyasztani, melyben segítséget nyújt számunkra a glikémiás index, ahol fel vannak sorolva a szénhidrátok, felszívódásuk szerinti besorolással. Ehhez a kúrához igen hasonló a glikémiás index szerinti diéta, mely szintén a szénhidrátok besorolásán alapul. Eszerint három csoport létezik, vannak szabadon fogyasztható szénhidrátok, vannak a korlátozottan fogyaszthatók és a tiltott élelmiszerek.
A szénhidrátszegény életmód az egészséges életmód része
A szénhidrátszegény életmód nem feltétlenül kell, hogy fogyókúrához kötődjön. Az egészséges életmódhoz szervesen kell, hogy kötődjön a szénhidrátszegény étrend. A cukorbetegség kialakulása is megelőzhető azzal, ha figyelünk a gyorsan felszívódó szénhidrátok mellőzésére.
Az egészséges étrend kialakításához sokat segíthet a glikémiás index, ami nem más, mint egy adat arra vonatkozólag, hogy az adott élelmiszerben lévő szénhidrát milyen gyorsan szívódik fel a szervezetben. Az alacsony glikémiás indexű ételek lassan felszívódó szénhidrátok, míg a magas indexű élelmiszerek gyors felszívódású szénhidrátokat mutatnak. A gyors felszívódású szénhidrátok erőteljesen és hirtelen emelik meg a vércukor és az inzulin szintet és hatásuk nem tartós.
Amennyiben szeretnénk áttérni a szénhidrátszegény diétára, vagy egyszerűen csak az egészségesebb életmód mellett döntünk, az kisebb változtatásokat igényel étrendünkben. Több zöldséget és gyümölcsöt kell fogyasztanunk, de a gyümölcsök közül azokat válasszuk, melyeknek alacsony a cukortartalma, ezek főként a bogyós és a csonthéjas gyümölcsök. Fontos, hogy sok fehérjét fogyasszunk hús, hal, tojás és zsírszegény tejtermékek formájában.
Sütés alkalmával mellőzzük a bő olajat, inkább kevés zsiradékban süssük vagy vízben pároljuk az ételeket. A főzéskor használt alapanyagokat és a recepteket kissé alakítsuk át. A fehér lisztet helyettesítsük teljes kiőrlésű rozsliszttel, zabpehelyliszttel vagy szójaliszttel. A zsemlemorzsát váltsuk fel zabkorpával.
Tészták esetében mindenképpen a durumtésztákat válasszuk. A répacukrot teljes egészében zárjuk ki étkezésünkből. Helyettesítsük mézzel, kukoricasziruppal, gyümölcscukorral vagy édesítőszerekkel. Az édesítőszer kiválasztásakor legyünk körültekintőek, lehetőleg ne aszpartm tartalmú édesítőt válasszunk.
Kommentek