A mogyoró B-viaminban rendkívül gazdag, jó E-vitamin forrás, omega 6 forrás koleszterinmentes és fitoszterolokban (növényi szterolokban) gazdag: ezek a szerves vegyületek a kémiai struktúrájukat tekintve nagyon hasonlóak a koleszterinhez. A táplálékokkal bevitt fitoszterolok egy része oldhatatlan vegyületet alkot a koleszterinnel, és a széklettel távozik a szervezetből. Hogy mi ebben a varázslat? Nevezetesen az, hogy a földimogyoró vagy mogyoróvaj társaságában elfogyasztott táplálékból a szervezet ennek a mechanizmusnak köszönhetően kevesebb koleszterint vesz fel. Külön érdekesség és rendkívül előnyös élettani hatás, hogy a koleszterinhez hasonló szerkezetüknek köszönhetően a fitoszterolok kötődhetnek azokhoz a receptorokhoz, amelyek segítségével a koleszterin felszívódna. Ennek eredményeképpen képesek csökkenteni az LDL-koleszterinszintet.
Resveratrol-t is tartalmaz, amely amellett, hogy egy rendkívül erős antioxidáns, segít az ösztrogénszint egészséges szabályozásában, nitrogén-oxid termelődésben.
Mogyoróvaj készítése házilag
Az igazi transzzsír-, cukor- és kukoricamentes mogyoróvaj receptje
Hozzávalók:
- 500 g héjas pörkölt földimogyoró (Pörkölt, HÉJAS földimogyoró, ezt ugyanis olaj nélkül pörkölik, és teljesen transzzsírmentes, ellentétben a csomagolt és héjatlan, ki tudja, milyen (és hányszor égetett) olajon pörkölt változattal.)
- 20 g extra szűz olivaolaj (A könnyű feldolgozhatóság érdekében.)
- egy kevés tengeri só (Ha sózod, mindenképpen alacsony nátriumtartalmú sót, lehetőleg tengeri sót használj!)
- kóstolgatás közben megállapított mennyiségű édesítőszer (Édesítheted bármilyen természetes édesítővel, pl. sztíviával, mézzel (ekkor azonban számolni kell a cukortartalommal), ebben az esetben választhatod a kalóriamentes alternatívát: egy kevés folyékony édesítőszert.)
- minimum 400W-os teljesítményű konyhai aprítógép
Házi mogyoróvaj elkészítése:
Pucold meg a mogyorót. Kellemes időtöltés. Ezt a mennyiséget gyakorlott (és kellőképpen elszánt) termelő kb. 30-40 perc alatt feldolgozza. A kezed jár, mint a gép, az agyad nem annyira: meditálhatsz, vagy kivégezhetsz egy részt a BB.TV-ből. Az egyes darabokat azért figyeld fél szemmel, mindenképpen kerüld a túlzottan avasnak tűnő, esetleg penészes szemeket: a penészes mogyoró aflatoxint tartalmaz, amely egy erősen karcinogén (rákkeltő) hatású anyag, és mint toxin tulajdonképpen méreg.
Ebből az 500 g-os mennyiségből kereken 321 g tiszta mogyoró jött ki. Ezt beleborítjuk az aprítóba, és már az elején hozzáadjuk az olajat. Kezdjük el aprítani, majd amikor már egy darabos masszát kaptunk, a sót, folyékony édesítőt ekkor érdemes hozzáadni, az extra nedvesség segíti a hatékonyabb aprítást.
A műveletet addig végezzük, amíg teljesen sima masszát nem kapunk. Ha ízesítjük, ekkor adhatunk még hozzá ízlés szerint sót, édesítőt. Időszakosan érdemes megállni, az edény szélére tapadt darabokat egy kanállal terelgessük a masszába, hogy azokat is alaposan pépesíteni tudja a gép. És ez az a pont, amikor dönthetünk: maradunk a klasszikus smooth mogyoróvajnál, vagy inkább megállunk itt, és ekkor már készen is van a crunchy verzió.
Ezek után csak egy légmentesen zárható edénybe kell töltenünk a kész mogyoróvajat. Várjuk meg, míg egy kicsit leülepszik, és megül a zsiradék egy része a tetején; ezt követően keverjük át egyszer, és mehet a hűtőbe fejjel lefelé fordítva. Ezzel a kis trükkel érhetjük el azt, hogy a mogyoróvajunk jobb állagú, könnyebben kezelhető, kenhető legyen, és ne dermedjen tömbbé az egész. Szobahőmérsékleten lefeljebb 1-2 hónapig tárolható, egyébként ezen a hőmérsékleten a legideálisabb az állaga, viszont gyorsabban romlik a minősége. Ha kezd avas szaga lenni, inkább szabadulj meg tőle... ebben az állapotában már a zsírsavprofilja sem az igazi, ráadásul ha került is bele egy kis aflatoxin valameyik szem mogyoróból, akkor a kicsiből idővel csak több lesz. Egészséges ember egyébként ritkán őrizget egy hónapnál tovább egy üveg mogyoróvajat...
Ilyen módon készíthetünk még mandulavajat, kesudióvajat, pisztáciavajat is akár.
Fontos kiemelni, hogy még a mocskot nem tartalmazó, tiszta mogyoróvajat sem tömhetjük magunkba korlátlanul. Ne feledjük: elsődlegesen mint magas élvezeti értékű, sokoldalúan felhasználható zsírforrással kalkuláljunk vele, és igyekezzük úgy integrálni az étrendünkbe, hogy az a testépítő céljainknak (diéta, tömegelés) megfeleljen. Könnyedén leküldhetünk vele a torkunkon 1000 kalóriát anélkül, hogy észrevennénk... Nem ez a cél, hanem az, hogy ha már az étrendünk nem is elsődlegesen az ízekről szól, legalább egy kis változatosságot varázsoljunk bele úgy, hogy az megtámogassa a testépítő céljainkat.
A házi mogyoróvaj tápértéke
Tápértékadatok 500 g héjas mogyoróból készült mogyoróvajra vetítve összesen*:
2135 kcal
85.44 g fehérje
47 g szénhidrát
171 g zsír
100 g full naturál házi mogyoróvaj tápértéke:
667 kcal
26,7 g fehérje
14,6 g szénhidrát
53,4 g zsír
*(340 g mogyoróvaj a hozzáadott olaj tömegével együtt)
Kommentek